Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/hashemz/domains/hashemzehi.com/public_html/wp-content/plugins/blog-designer-pro/blog-designer-pro.php on line 899
حقایقی در مورد عوارض جانبی ارتودنسی؛ آنچه نمی دانستید - اخبار و مقالات

لطفا صبر کنید...

حقایقی در مورد عوارض جانبی ارتودنسی؛ آنچه نمی دانستید

Side-effects-of-orthodontics.jpg

عوارض جانبی ارتودنسی، موضوع مهمی است که بسیاری از شما از آن اطلاعی ندارید. هر درمانی بدون استثنا با عوارض جانبی مثبت و منفی همراه می باشد. ارتودنسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. برای اینکه بتوانید از عوارض جانبی ارتودنسی پیشگیری کنید، باید حتما به یک متخصص دندانپزشک مجرب مراجعه نمایید.

ما بهترین خدمات درمانی ارتودنسی را توسط معتمدترین و باتجربه ترین متخصص ارتودنسی در دندانپزشکی تاج در اسلامشهر و سایر شهرهای همجوار مانند رباط کریم، پرند و نسیم شهر به شما ارائه می دهیم. برای ارتباط با ما و رزرو نوبت می توانید از راه های زیر اقدام کنید:

آدرس:

اسلامشهر، ابتدای باغ فیض، دندانپزشکی تاج، دکتر هاشمی زهی

شماره تماس:

02156354030 – 02156364030

فهرست مطالب

آیا عوارض جانبی ارتودنسی واقعا وجود دارند؟

اثرات و عوارض جانبی ارتودنسی؛ مثبت ها

اثرات و عوارض جانبی ارتودنسی؛ منفی ها

پیشگیری از عوارض جانبی ارتودنسی با انتخاب مناسب

 

عوارض جانبی ارتودنسی و بررسی آن

آیا عوارض جانبی ارتودنسی واقعا وجود دارند؟

اگر واقعا به فکر درمان ارتودنسی هستید، باید از اثرات و عوارض جانبی که ممکن است با خود به دنبال داشته باشد نیز آگاهی داشته باشید. بله، ارتودنسی نیز مانند هر درمان پزشکی دیگری دارای اثرات جانبی است. این اثرات گاهی مثبت و گاهی منفی هستند.

ارتودنسی درمانی است که برای صاف کردن دندان ها و تراز کردن فک ها استفاده می شود. ارتودنسی به این معناست که فک و دندان های شما با فشار ملایمی در مدت زمان مشخصی حرکت می کنند. عوارض جانبی ارتودنسی درست در این نقطه، ممکن است رخ دهند. این جابجایی اثراتی را به همراه دارد که برخی از آنها در آینده مشخص می شوند.

 

اثرات مثبت و منفی ارتودنسی

اثرات و عوارض جانبی ارتودنسی؛ مثبت ها

درمان های مختلفی برای ارتودنسی وجود دارد. متخصص در ابتدای کار شما را از هرگونه عوارض جانبی آگاه می کند. متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که چه عوارضی طبیعی و چه عوارضی غیر طبیعی و خطرناک هستند. اما در ادامه برخی عوارض مثبت ارتودنسی را با شما در میان می گذاریم:

 • بهبود بهداشت دهان و دندان: عوارض جانبی ارتودنسی را تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید کنترل کنید. به عبارتی، بخش بزرگی از موفقیت طرح درمان ارتودنسی به بهداشت دهان و دندان بستگی دارد. استفاده از بریس ها درک جدیدی را از رعایت اصول بهداشتی به شما می دهد. عادت مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت تا آخر عمر با برخی از بیماران باقی خواهد ماند.
 • هضم بهتر: استفاده از ارتودنسی این امکان را برای شما فراهم می کند تا برای اولین بار غذای خود را درست بجوید و سوء هاضمه را کنترل کنید.
 • کاهش وزن: یکی از غیر منتظره ترین عوارض جانبی ارتودنسی، کمک به کاهش وزن است. در ارتودنسی محدودیت های غذایی زیادی وجود دارد. این محدودیت می تواند روی عادات غذایی شما تاثیر بگذارد.
 • کنار گذاشتن عادات بد: سیگار کشیدن، جویدن ناخن، مکیدن انگشت و … عادات بدی هستند که می توان با کمک ارتودنسی آنها را ترک کرد.

 

عوارض جانبی مثبت ارتودنسی

 

اثرات و عوارض جانبی ارتودنسی؛ منفی ها

با وجود اینکه احتمال وقوع هرگونه اتفاق بدی در طول درمان ارتودنسی کم است اما ممکن است مانند هر روش درمانی دیگری، خطراتی وجود داشته باشد. در ادامه با برخی از اثرات جانبی ارتودنسی آشنا خواهید شد.

عوارض جانبی رایج

 • ناراحتی خفیف: احساس ناراحتی و درد خفیف در هنگام دریافت بریس کاملا طبیعی است و باید انتظار آن را داشته باشید. تغییر و حرکت دندان ها و فک با ناراحتی همراه خواهد بود. در طول درمان ممکن است احساس دندان درد یا سردرد داشته باشید که هر دو طبیعی بوده و با مصرف مسکن های ساده و معمولی قابل کنترل است.
 • تحریک: ارتودنسی گاهی تحریک و سوزش لب و دهان را به دنبال دارد. این یکی از عوارض جانبی ارتودنسی است که برای برطرف شدن به زمان نیاز دارد. مدتی طول می کشد تا دهان شما به سیم ها و براکت ها عادت کند تا آن زمان به احتمال زیاد مقداری سوزش احساس خواهید کرد.
 • درد فک: اگر درمان شما به تنظیم مجدد فک نیاز داشته باشد، درد فک نیز یکی از اثرات منفی ارتودنسی است که تجربه خواهید کرد.
 • مشکل در جویدن و خوردن: مشکل در خوردن غذا به ویژه غذاهای سفت و جامد، عارضه ناراحت کننده ای است که بسیاری از افرادی که از ارتودنسی استفاده می کنند از آن شکایت دارند.

عوارض جانبی غیر معمول

 • پوسیدگی دندان: یکی از عوارض جانبی ارتودنسی که در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود، پوسیدگی دندان است.

 

اثرات و عوارض جانبی منفی ارتودنسی

 

 • کلسیم زدایی: کلسیم زدایی یا کلسیفیکاسیون به معنای ایجاد لکه های سفید روی دندان ها می باشد. این عارضه به دلیل عدم رعایت بهداشت به وجود می آید. اگر غذا و پلاک مرتبا برداشته نشود، حفره هایی نیز ممکن است روی دندان ظاهر شوند.
 • واکنش های آلرژیک: آلرژی به لاستیک لاتکس موجود در کش های بریس، از جمله عوارض ارتودنسی است که در افراد کمی مشاهده شده است. در صورت وجود واکنش های آلرژیک، متخصص از گزینه های جایگزین استفاده می کند.

 

جوش خوردن ریشه دندان به استخوان آنکیلوز

 

 • آنکیلوز: جوش خوردن ریشه دندان به استخوان عارضه جانبی است که بر سلامت فرد نیز تاثیر زیادی می گذارد. در نتیجه بروز انکیوز تراز نامناسبی در دندان ها ایجاد می شود. شناسایی این عارضه دشوار بوده و با معاینه بالینی و دقیق و استفاده از اشعه ایکس امکان پذیر است.
 • تحلیل ریشه: تحلیل ریشه یکی از عوارض جانبی ارتودنسی است که خیلی از شما نگران آن هستید. تحلیل ریشه یعنی کوتاه شدن ریشه دندان که می تواند در طولانی مدت تاثیر زیادی روی سلامت شما داشته باشد. اگر بریس ها را بیش از 2 الی 3 سال نگه دارید، ممکن است تحلیل ریشه اتفاق بیفتد.
 • عود دندان ها: عود دندان ها یک عارضه نیست، بلکه پیامد رایج بعد از برداشتن ارتودنسی می باشد. عود دندان به معنای بازگشت و حرکت دندان ها به حالت اولیه است. بعد از برداشتن بریس حتما از نگهدارنده استفاده کنید تا درگیر این پیامد ترسناک نشوید.

 

استفاده از نگهدارنده ها بعد از ارتودنسی

 

پیشگیری از عوارض جانبی ارتودنسی با انتخاب مناسب

اثرات جانبی ارتودنسی ممکن است در دل شما وحشت ایجاد کند. نگران نباشید، آنقدرها هم ترسناک نیستند. به عبارتی شاید اصلا شما جز آن دسته افرادی که گرفتار عوارض جانبی می شوند، نباشید. اما مطمئن ترین راه برای اینکه بتوانید از بروز عوارض جانبی ارتودنسی پیشگیری کنید، دقت در انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی می باشد. شما می توانید خدمات درمانی ارتودنسی فوق العاده ای را در دندانپزشکی تاج در اسلامشهر دریافت کنید. به ما اعتماد کنید.

ارتباط با ما:

اسلامشهر، ابتدای باغ فیض، دندانپزشکی تاج، دکتر هاشمی زهی

02156354030 – 02156364030


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/hashemz/domains/hashemzehi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/hashemz/domains/hashemzehi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5279

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/hashemz/domains/hashemzehi.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107